کد خبر : 39 ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۵:۳۸ ]
پرینت پرینت ذخیره فایل ارسال به دوستان

درباره ما

مقدمه

شهر پديده اي چند بعدي، پيچيده و پوياست و برنامه ريزي دقيق و كامل براي تمامي عناصر آن امري دشوار است و بر همين اساس، به عنوان مصرف كننده و توزيع كننده اصلي كالاها و خدمات، كانون توجهات بحث پايداري شده اند. با توجه به اينكه توسعه پايدار بيش از هر معياري بر معيارهاي كيفي و انساني تأكيد مي كند، بنابراين به منظور دستيابي به يك وضعيت پايدار واقعي در شهرها، تدوين سياست هايي جهت حصول به شهرهاي پايدار ضرورت دارد، در اين ميان حضور و مشاركت پرشور جوانان در فرآيند توسعه پايدار شهري مي تواند بسيار مفيد و اثرگذار باشد.

۱- اولین همایش ملی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری برگزار شد.

“اولين همايش ملي نقش جوانان در توسعه پايدار شهري” با حضور جوانان فعال و منتخب سراسر كشور، مسئولين كشوري و استاني و فرهيختگان و اساتيد دانشگاه با همكاري دستگاه هاي قضايي، انتظامي و اجرايي استان و تشكل هاي مردمي با محوريت بررسي ابعاد مختلف نقش جوانان در ايجاد گفتمان سازي در زمينه هاي زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در تاريخ ٢٢ و ٢٣ شهريورماه سال ٩٦ برگزار شد كه پس از اجراي موفق اولين دروه اين همايش و با توجه به قرائت بيانيه جمعي از كنشگران اجتماعي و فعالان مدني؛شهر گنبدهاي فيروزه اي بعنوان دبيرخانه دائمي اين همايش انتخاب شد.

لازم بذکر است در این همایش شعبانی بهار (معاون ورزش های همگانی وزارت ورزش و جوانان)، شهنازی (دبیرکل کمیته المپیک جمهوری اسلامی ایران) و سایر مسئولین و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

۲- آئین اختتامیه دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

بعد از برگزاری مرحله اول این همایش و آسیب شناسی اجرایی،علمی و تخصصی که توسط اتاق فکر این دبیرخانه انجام شد از سند جامع توسعه پایدار شهری که با همکاری واحد پژوهشی تدوین شده بود در اسفندماه سال ۱۳۹۶ رونمایی شد و مصوب شد کلیه اقدامات دبیرخانه بر اساس سند جامع تنظیم و اجرایی شود تا ضمن افزایش میزان بهره وری فعالیت ها ، برنامه ریزی اجرایی در مسیر درست و تخصصی خود قرار گیرد.

این سند جامع از ویژگی های خاصی از جمله : ۱- تعریف ارکان و ساختار ۲- شرح وظایف حوزه اجرایی و گروه های تابعه و شرح وظایف حوزه علمی و گروه های تابعه ۳- شرح وظایف شورای راهبری و سیاستگزاری ۴- استاندارهای برگزاری یک برنامه موفق در سطح دنیا ۵- طراحی و آماده سازی ریز چک لیست های مورد نیاز ۶- و…

نکته مهم: با توجه به توصیه این سند جامع که نتیجه ماه ها تلاش و همفکری علمی جمعی از اساتید برجسته دانشگاه می باشد کلمه “همایش” حذف و بجای آن از عنوان “گفتمان”  برای مرحله دوم استفاده شد.

بر همین اساس و با توکل به پرودگار متعال و در سایه اعتماد به جوانان و نوجوانان ایران اسلامی فعالیت حوزه اجرایی دبیرخانه دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری از اسفندماه سال ۱۳۹۶ آغاز شد.

همچنین فعالیت حوزه علمی دبیرخانه نیز با انتخاب اعضای هیأت داوران که همگی از اعضای هیأت علمی دانشگاه های استان اصفهان بودند و پس از انتشار پستر فراخوان مقالات علمی به سراسر کشور از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

لذا دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری در روز دوشنبه مورخ ۲ مهرماه سال ۱۳۹۷ با حضور جناب آقای مهندس محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مدیران و مسئولین کشوری و استانی، اندیشمندان جوان و اساتید دانشگاه در محل تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی از ساعت ۱۶ الی ۱۹ برگزار شد و در حاشیه این مراسم ضمن تجلیل از جوانان شاخص، از لوح یادبود این گفتمان رونمایی شد.

۳- آئین اختتامیه سومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری با حضور معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد.

پس از فعالیت بیش از ۳ سال در راستای آگاهی بخشی عمومی، هم افزایی در بین دستگاه های دولتی و غیردولتی، توانمندسازی بیش از ۴۰۰۰ هزار نفر جوان در سطح استان و کشور و مطالبه گری در زمینه های مربوط به توسعه پایدار شهری و نقش مهم جوانان، آئین اختتامیه سومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری در روز پنجشنبه مورخ ۲۱ آذرماه ۱۳۹۸ در تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور استادان دانشگاه، اندیشمندان جوان و جمعی از مسئولین استانی و کشوری اعم از جناب آقای دکتر مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیرکشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور– جناب آقای دکتر عباس رضایی، استاندار اصفهان- حجت الاسلام و المسلمین موسوی لارگانی، رئیس مجمع نمانیدگان استان اصفهان و … همراه با اهدای ۵ تندیس افتخار مدیر توسعه محور در سطح استان، تندیس افتخار شهردار شهروند‌مدار به حمید شهبازی، شهردار منطقه ۱۰ اصفهان، تندیس افتخار امیدساز برتر به علیرضا فیروزی از تهران، تندیس افتخار خلاقیت به عرفان قاهری ۱۵ساله به خاطر اختراع سنگ مصنوعی کاهش آلودگی هوا، تندیس افتخار ایده برتر در زمینه استارتاپ به اپلیکیشن عموسبزی فروش ساخته رضا روغنی اهدا شد. همچنین از ۱۲۶ مقاله ارسال شده به دبیرخانه، رتبه اول به دکتر امیرعلی فاطمی، رتبه دوم به شبنم کاظمی ‌و رتبه سوم به مهدی محمدخانی رسید. از مجتبی کیا و بهنام ناصری به عنوان کارآفرینان برتر، تجلیل شد.

لازم بذکر است در سال سوم و در مرحله سوم این گفتمان، آگاهی بخشی عمومی‌  ۲۳ رویداد با ۱۳۲۶ شرکت‌کننده بصورت تخصصی و ویژه جوان برگزار شده است. ۱۹ برنامه مناسبتی با ۳۰۰۰ شرکت کننده اعم از: برگزاری اولین همایش عدالت اجتماعی و فرصت های برابر با حضور عضو و سخنگوی شورای نگهبان، استاندار اصفهان و… همچنین برگزاری نشست های تخصصی اصفهان شهرکارآفرین و سایر برنامه های مناسبتی دیگر که به لطف الهی مخاطبان زیادی را دربر گرفته است. در رویکرد آموزشی به طور متوسط برای هر نفر ۱۱ و نیم ساعت کلاس آموزشی جمعأ برای ۲۰۰۰ نفر از مردم و اعضای دبیرخانه بصورت رایگان و با موضوعات مورد نیاز کشور و انقلاب اسلامی با حضور اساتید برجسته دانشگاهی و حوزوی برگزار گردیده است. در رویکرد هم افزایی، عملکرد ۲۵ دستگاه استانی و کشوری که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در توسعه پایدار شهری دخیل بوده اند را شناسایی نمودیم و در رویکرد سیاست‌گذاری، ۷۲ جلسه تخصصی با حضور مدیران استانی و کشوری با موضوعات مهم برگزار شده است که نتیجه آن افزایش سطح بهره وری بوده است.

۴- آئین اختتامیه چهارمین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری با سخنرانی وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

در سال چهارم و مرحله چهارم فعالیت دبیرخانه شاهد اجرای برنامه های کاربردی ازجمله: برگزاری نشست های تخصصی آب پایدار، امنیت پایدار، اشتغال پایدار و… همچنین اجرای ویژه برنامه هایی همچون “تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، چالش ها و فرصت ها” و برگزاری دوره های توانمندسازی و… با استقبال چشمگیر و مشارکت جوانان عزیز در طول سال بودیم که مجموع این فعالیت ها با توجه به شرایط کرونا منجر به برگزاری اختتامیه چهارمین گفتمان ملی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری که در روز پنجشنبه مورخ ۴ دی ماه ۱۳۹۹ با سخنرانی ویدئویی جناب آقای دکتر سلطانی فر(وزیر محترم ورزش و جوانان) و با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین موسوی لارگانی (عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی)، جمعی از مدیران کل استان، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان و جمعی از جوانان برگزیده بصورت محدود و با رعایت دستورالعمل بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان همراه با افتتاح از سامانه سمجا (سامانه مشارکت جمعی جوانان ایران اسلامی) و رونمایی از پیش نویس طرح اقدام راهبردی در راستای جوانگرایی جهت طرح در مجلس شورای اسلامی، همراه با تجلیل از نخبگان و محققین برتر در حوزه توسعه پایدار شهری برگزار گردید.

۵- آئین اختتامیه پنجمین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری با حضور و سخنرانی معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد.

با توجه به شیوع و فراگیری ویروس کرونا، اکثر جلسات و فعالیت های سال پنجم دبیرخانه با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برنامه ریزی و اجراء شد و در کنار آن سعی شد در این مرحله مدیران و اعضای محترم دبیرخانه با بازدید از ابرپروژه های عمرانی و توسعه محور در سطح استان بیشتر با مقوله توسعه پایدار درگیر و آشنا شوند که از جمله برنامه های بازدید می توان به سالن اجلاس سران و همچنین شهرک سلامت و… اشاره نمود.

در زمینه علمی و محتوایی نیز فراخوان ارسال مقالات با همکاری بیش از ۱۰ دستگاه علمی، تحقیقاتی و پژوهشی برای کل کشور ارسال شد و پس از داوری، مقالات برتر معرفی و انتخاب شدند.

لازم بذکر است پس از یکسال فعالیت های مدون و مستمر در مرحله پنجم، مراسم اختتامیه پنجمین گفتمان ملی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری در شامگاه پنجشنبه مورخ ۲۵ آذرماه ۱۴۰۰ با حضور و سخنرانی جناب آقای دکتر مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیرکشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و همچنین حجت الاسلام و المسلمین موسوی لارگانی، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان، جمعی از مدیران استانی، جوانان و صاحب نظران بصورت محدود و در تالار شهروند اصفهان برگزار گردید. در حاشیه این اختتامیه ضمن رونمایی و پخش مستند اصفهان ۱۴۰۰ از نفرات برتر مقالات علمی، جوانان کارآفرین و…  تجلیل شد و همچنین آقای مهندس مهدی باقربیگی بعنوان سفیر فرهنگی توسعه پایدار انتخاب و معرفی شد. 

دیدگاه بسته شده است.

پربازدیدترین ها
مدیران دبیرخانه